Kossuth Lajos eltitkolt tette
Avagy Haynau rémes halála
Nem mondok újat azzal, hogy ma szinte minden településen a főbb utcák egyikét biztosan a Batthyány-kormány pénzügyminiszteréről neveztek el. Valóban rászolgált erre a dicsőségre?
A VILÁGSZÉP.HU YouTube CSATORNÁJA MEGLEPETÉSEKKEL: ITT
Kevéssé ismert és nem nagyon oktatott tény, az hogy Kossuth Lajos (1802-1894) tudván a szabadságharc ügye elbukott, minden hatalmát korábbi riválisának Görgey Artúrnak adta át, hogy az esetleges népharag ne ellene, hanem örökös ellenfele ellen irányuljon.
Ő maga pedig elég érdekes módon, szakállát levágva és női ruhába öltözve elhagyta az országot…
Az öreg Kossuth Lajos:
Ezután Magyarországra sűrű, véres viharfelhő telepedett, Haynau megkezdte könyörtelen, egy éven át tartó leszámolását, az el nem menekülők pedig szembenéztek végzetes sorsukkal…
Az országon dermedt rémület lett úrrá. Ezreket zártak fegyházba és kényszersoroztak be és vittek külföldre és több száz embert végeztek ki, akár ítélet nélkül is. Így járt Kazinczy Ferenc fia Kazinczy Lajos tábornok is. Batthyány Lajos miniszterelnök és az aradi vértanúk haláláról már nem is beszélve…
Haynau azonban nem sokkal élte túl a leszámolást és halála köré egy legenda szövődött, amit ma már lehetetlen kibogozni. Tény az, hogy kísérteties végzete dátumában maga a hónap és a nap:
1853. március 14.
Halála pont öt évre rá, az általa kegyetlenül megtorolt szabadságharc kirobbanásának előestéjén következett be. Bécsben ünnepeltek és eközben rosszul lett, elvesztette eszméletét és mindenki agyvérzésre gondolt. Később meg is állapították Haynau halálát.
Lánya csak négy nap múlva érkezett a helyszínre, addigra apját már eltemették. Ő azonban kérte apja exhumálást és legnagyobb döbbenetére a test hason feküdt és a körme véresre volt kaparva, pontosabban körmein rászáradt vér volt. Ez indította el aztán azt a hiedelmet, miszerint Haynau, a közutálatnak örvendő táborszernagy élve lett eltemetve.
Julius Jakob von Haynau:
Tudtad, hogy az utcanév bajnokságban Kossuthot csak Ady Endre, Dózsa György és Petőfi Sándor előzi meg?
Ezzel szemben – érthetetlen módon - Széchenyi István, a legnagyobb magyar, nem fér bele a TOP 10-es utcanév listába sem…