Így láss neki, üvegház praktikusan!
Ma már felül kell írni a klasszikus télikertekről kialakított elképzeléseinket, hiszen a kor igényeire szobott tervekkel, remekül hasznosítható, aktív teret nyerhetünk családunknak. A bátrabbak máris nekikezdhetnek!
A télikert fogalma, amelyben tartózkodni is lehet, nagy pálmákkal és más hatalmas növényekkel, már lassan a múlté. A mai lehetőségez ezt nem engedik meg. A növényekkel való foglalkozás azonban sok esetben megkívánja, hogy elkülönített, zárt részt alakítsunk ki a lakásban, amelynek mikroklímája a kényesebb növények igényeit is kielégíti.
Sok olyan trópusi és délszaki növény van, amelynek igényeit csak így lehet biztosítani. Ezeknek a növényeknek a hőmérsékleti igénye 18-22 fok körül van, ezen kívül magas páratartalmat igényelnek. Ezt a lakáson belül is csak különleges technikai felszerelésű, „mini üvegházak”-ban teremthetjük meg.
Alapvető szempont, hogy a növények természetes megvilágítást kapjanak. Ezért lehetőleg ablak közelében helyezzük el őket. Megfelelő szerkezet segítségével magát az ablakot lehet átalakítani erre a célra. Arra kell törekedni, miniatűr üvegház szerves része legyen a lakásnak, a berendezésnek.
Dekoratív a vitrinszerűen kialakított növényszekrény a térelválasztó szerkezetbe beépítve. A hatást fokozhatjuk azzal, hogy akváriummal kombináljuk.
Nézz be csatornánkra, ahol érdekes videókkal készültünk neked: Világszép.hu YouTube
Fontos szempont, hogy a lakásban zajló életet ne zavarják, ne kelljen kerülgetni, gondozásuk is megoldható, könnyen hozzáférhető legyen.
A növényvitrin kialakítására jó példa a Ward-szekrény. Ebben minden olyan technikai felszerelés megvan, amelyekkel a növények számára optimális klíma hozható létre.
Készíthetünk mobil növényvitrint a Ward-szekrény mintájára. Előnyük, hogy adott esetben a lakásban bármikor máshová helyezhetők. Alapvető szempont, hogy a benne elhelyező növények minél több fényt kapjanak. Olyan keretet kell készíteni, mely lehetővé teszi, hogy az üvegfelület aránya a legnagyobb legyen. A keret elkészítésére a legalkalmasabb a fém.
A fém azonban nem mindig illik a lakásunk egyéb berendezéséhez, ezért ebben az esetben fémbetéttel erősített fakeretet készítsünk.
Elegáns megoldás a keret nélküli, ragasztott üvegvitrin. Ragasztás után az üveg éleit le kell csiszolni.
Amennyiben a természetes fény kevés, mesterséges megvilágításról kell gondoskodni, ezért belül, a vitrin belső részére rejtett megoldással, fényvisszaverő felülettel fénycsövet vagy profil izzókat kell szerelni.
Az érintésvédelmi előírásokat be kell tartani, forduljunk szakemberhez! A megvilágítást kívülről is biztosíthatjuk.
A megvilágítás mellett a kellő hőmérséklet is fontos. Központi fűtéses lakásban a fűtés nem okoz gondot, de szabadon álló épületekben, ahol a téli időszakban a 20-22 fok nem biztosított, vagy a vitrinünk fűtetlen szobában van, külön fűtésről kell gondoskodni. Erre a célra fűtőszálat, fűtőtestet kell beépíteni. Ezt a feladatot szintén szakemberre bízzuk!
A szükséges páratartalomról öntözéssel, a belső részek állandó nedvesen tartásával gondoskodjunk. A hőmérsékletet és a páratartalmat hőmérővel kell mérni. Ha túl meleg a levegő, a növény megperzselődik, a hajtások megnyúlnak. Ha túl nagy a páratartalom penészedési, rothadási folyamat indulhat meg. Ezt a rendszeres szellőztetéssel akadályozhatjuk meg.
A vitrin alsó részére drénréteget helyezzünk. Ez mosott és fertőtlenített kavicsból áll, amely a felesleges vizet összegyűjti. Célszerű vízlevezető csövet zárható csappal beépíteni. A belehelyezett növényektől függően a kavicsréteg tetejére tehetünk mohát is.
Az üvegvitrin méretétől függően benne polcot is helyezhetünk el. A növényeket máz nélküli cserepekbe ültessük el, ez a kezelést megkönnyíti. A cserepet süllyesszük a drénrétegbe.
Nagyobb vitrinekbe beépített növényládákat készíthetünk rozsdamentes fémből vagy műanyagból. Ebbe szintén kavicsot helyezzünk el. A növénykád oldalfala a cserepeket is eltakarja. A nagyobb méretű vitrinbe faágakat is helyezhetünk, ami a növények tartóállványát képezi. Erre telepíthetjük a különböző növényeket, pl. broméliákat, kaktuszokat, melyek tavasztól őszig, a félárnyékos kertben tarthatók. Csak a hideg beálltával kell az üvegházba vinni őket.
A növények elrendezésekor a jó ízlés, a kedvező arányok betartása a fő szempont. Túl nagy növényeket ne alkalmazzunk, mert az egész teret elfoglalják. Vigyázzunk a kontraszthatásra, kerüljük a szimmetriát és ne gyűjteményes kertet akarjunk.
A hatás és a megjelenés szempontjából a kevés sokszor több.