Így cukrozz egészségesen!
Az utóbbi években egyre nagyobb igény támadt az egészségesebb édesítőanyagokra, DE
figyelem, mert a van egy, a kutyusokra nagy veszélyt jelentő is közöttük!
Az ókorban a méz volt a fő édesítőszer, majd következett a nádcukor, amely Nagy Sándor idején jelent meg. A nádcukrot a növény szárából nyerték. Jó tudni, hogy hat a szívre, a keringési rendszerre és a légzőszervre.
Napóleon uralkodása alatt jelent meg a cukorrépából nyert cukor, melyet a növény gyökeréből vontak ki. S egészen a közelmúltig nagy népszerűségnek örvendett.
A finomított cukor túlzott és mértéktelen fogyasztásának vannak következményei:
Elősegíti a bakteriális erjedést a szervezetben, hozzájárul a testsúlynövekedéshez, csökkenti az enzimek hatékonyságát, gyorsítja az öregedési folyamatot, hozzájárul a cukorbetegséghez és a csontritkuláshoz, magas savszintet hoz létre a szájban és a gyomorban, felborítja a test ásványi anyag-egyensúlyt, elnyomja az immunrendszert.
Iratkozz fel a Világszép.hu csatornájára: ITT
Gyümölcscukor: a fruktóz a természetben különböző zöldségekben, gyümölcsökben, mézben található meg. Koncentráltan van jelen kukoricaszirupban, a juharszirupban, a gyümölcslevekben, és az agávé nektárban. Elhúzódóan szívódik fel, ezért nem emeli meg hírtelen a vércukorszintet. A tiszta, kristályos fruktózt kukoricából állítják elő.
Xilit: édes, kristályos anyag, amely a természetben szintén a gyümölcsökben, zöldségekben található meg. Tökéletesen helyettesíthető vele a cukor meleg italok, torták, sütemények készítésekor. Mivel az élesztőgombák nem képesek lebontani kelt tészták készítésére alkalmatlan. Fokozatosan ajánlott fogyasztani, az érzékenyebbeknél hasmenést okozhat. Gátolja a szájban található baktériumok savtermelését, csökkenti a lepedék lerakódását, segíti az ásványi anyagok visszaépülését a fogakba.
Egy dologra azonban nagyon vigyázni kell a xilittel kapcsolatban, háikedvencek (kutyák, cicák) xilittel készült ételt nem fogyaszthatnak, mert ez számukra már kis mennyiségben is életveszélyes!
Nyírfacukor: természetes cukorféle mely enyhe hűs érzetet kelt. A nyírfa nedvéből készítik koncentrálással. Méregtelenítő, lúgosító hatása van. Nem táplálja a kártékony baktériumokat a szervezetben, nem szükséges inzulin a használatához, gyorsítja az emésztési folyamatot.
Pálmacukor: a datolyapálma törzsének nedvéből készített cukorféle, mely kissé karamellás ízű. Édességeken kívül használható még pikáns, fűszeres ételek készítéshez.
Agávé cukor: kalóriatartalma közel hasonló értékű, mint a kristálycukornak, viszont értékes összetevőket tartalmaz, pl. magnéziumot, kalciumot, cinket, vasat, D-vitamint.
Kókuszvirág-cukor: a kókuszpálma virágának nektárjából készült különlegesség, mely enyhén karamellás ízű, lágy és meleg hatást keltő. Értékes összetevői: 16 féle aminosav, magnézium, vas, cink, kálium, B- 1,-2,-3,-6 vitamin. Főzésre, sütésre, de nyersen is használható.
Barna nádcukor: nyomelemekben, vitaminokban gazdag: vas, kalcium, B-vitaminok vannak benne. Kevésbé terheli a hasnyálmirigyet, mint a fehércukor. Minél barnább annál magasabb az ásványi-anyag tartalma. Ha még melaszt is tartalmaz, ez további értékes anyagot ad hozzá.
S ne hagyjuk kis a sorból az ősidők óta az ember szolgálatában álló egészséges mézet sem!