Ide kirándulj, ha csak egy napod van! Parádfürdő és Parád
A következő barangolási ötletek azoknak szólnak, akiknek csak egy szűk napjuk van a kirándulásra. Így voltunk ezzel mi is, de nem akartunk lemondani az utazás adta élményekről, így a Mátra felé vettük az utunkat!
Mivel szűkre szabott időkeretünk miatt csak egy éjszakával kalkulálhattunk, ezért jó elhelyezkedése miatt az 1893-ban Ybl Miklós tervei alapján készült Erzsébet Park Hotelre esett a választásunk.
Ami remek ötletnek bizonyult, hiszen a teljesen felújított szálloda megőrizte eredeti báját, de emellett az Erzsébet- és a Zsuzsanna-szárny is egy-egy színvonalas wellness részleggel és feltűnően sok medencével rendelkezik.
Ezt meglátva az aznapi programunk nagyjából e is dőlt...
Békebeli környezet
Kilátás a szobánkból
Másnap programunkat Parádon, a Kocsimúzeumban kezdtük
Csodás környezet és érdekes kiállítás, mely egy fél órás programnak ígérkezik. De sajnos az istálló része a múzeumnak felújítás miatt zárva van.
Észrevétel: a belépő viszonylag magas ára indokolná, hogy több látnivalóval, interaktív felületekkel, korabeli filmek vetítésével gazdagítsák a látnivalók sorát.
Az utolsó konflisok egyike, aki ritkaságszámba menően nő volt!
Séta közben a retro hangulatot árasztó üzletsoron felfigyeltünk egy csillogó boltra. Íme a helyben készített Mata-féle kristály. Bennünket ez a zöld színű szett nyűgözött le leginkább, melyből egyet emlékként természetesen hazahoztunk. 😉
Teljesen véletlenül és nagy szerencsénkre - mivel zárás idején mentünk - Bajiné Kis Julianna népi iparművész beinvitált az otthonába és megmutatta a kiállítását. Fotózni nem lehetett, így el kell mennetek Parádra, hogy személyesen megcsodálhassátok kosárfonó munkásságának díjazott darabjait.
Már-már hihetetlen, de igaz, hogy Parádon három múzeumot tekinthetünk meg 300-400! Ft ellenében, melyhez egy kedves és tájékozott tárlatvezető hölgyet is "kapunk". Íme a három múzeum:
1. Palóc Ház
Az 1800-as évek elején épült és csodálatos állapotban megmaradt palóc lakóház, melyhez pajta, ól és istálló is tartozik. Ennek a háznak a kerítésére van kifüggesztve a telefonszám, mely segítségével a tárlatvezető hölgy 2 percen belül a helyszínre siet, és kezdődhet is az ismerkedés a palóc mindennapokkal.
Szerencsére ez már a múlt, de az ennivalót itt csak a férfiak fogyaszthatták ülve, a nők számára maradt az állás...
A ház legidősebb hölgytagja aludhatott a díszes párnákkal kirakott ágyban a többieknek - akik gyakran 8-9 főt is számláltak - pedig az leválasztott ágyszerű tákolmány jutott.
Vihar közeledett, ezért sietve a Palóc Múzeum felé vettük az utunkat, ami csak néhány száz méteres sétát jelentett.
De előtte még némi mosollyal nyugtáztuk a tényt, a ház konyhájában hallottak miatt (lásd fent), hogy a férfiak viszont nem aludhattak a házban, nekik a képen is látható istálló padlása jutott. A szarvasmarhák pedig biofűtőtestként biztosították számukra télen, hogy ne fagyjanak meg...
2. A Palóc Múzeum:
A hölgyeknek az 50. életévük betöltése után kötelező volt feketét hordani. Természetesen a leleményesek megtalálták a "kiskaput", és az egyhangú fekete ruhadarabokat színes díszítésekkel látták el...
Amikor még a hagyományok elevenen éltek a faluban...
3. Kiállítás a faművesség művészi szintre emelésének
Asztalos Johák faszobrászművész művei az egykori tűzoltószertár hangulatos épületéből kialakított bemutatóteremben megtekinthetőek.
Amit legközelebb biztos nem szalasztunk el:
- Parádfürdőn az Ilona-völgyi vízesés, pláne, hogy kellemes 10 km-es túrát jelent csak az Erzsébet Park Hotelből indulva,
- a Kékestető feledhetetlen panorámája
- Kisnána, várrom.