13 növény, mellyel gyógyító a virágoskertünk!
Szerencsések vagyunk, ha olyan növényeket is tudunk kertünkbe telepíteni, amelyek nem csak szépek, hanem gyógyítanak is. Melyiket ismered közülük?
Articsóka: a levelek és a gyökér kivonata serkenti az epetermelést, gátolja az érelmeszesedést, segít a májsejtek regenerálódásában, vérszegénység ellen is használták.
Articsóka tea: készítsünk keveréket 30-30-30-30 g articsóka levél, rozmaring hajtás, spárga gyökér, búzavirág virágzatából, valamint 10 g rebarbara rizóma és 20 g édesgyökérből. A keverékből egy evőkanálnyit tegyünk egy csésze forró vízbe, majd szűrjük le. Főétkezés után naponta fogyasszunk el belőle egy adagot. Reuma, köszvény, kövesség esetén a spárgát hagyjuk ki a keverékből.
Aranyvessző: a közönséges aranyvessző föld feletti részei nyákoldó és gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek. Vérnyomáscsökkentésre, köhögés, asztma, vesepanaszok estén használták. Bőrgyulladáson, sebeken borogatás formájában alkalmazható.
A kanadai aranyvessző levelei szintén sebgyógyító hatásúak. Illóolaja serkenti a máj működését, nyugtató hatású, reuma, ízületi fájdalmak esetén hasznos.
Világszép.hu YouTube csatornája - Tetszett? ➡️ FELIRATKOZÁS
Búzavirág: a virágokból készített tea enyhíti a reumás tüneteket, szívnyugtató, enyhe vizelethajtó, vértisztító, vérnyomáscsökkentő, étvágyjavító, epehajtó. Főzetéből készített borogatással fáradt szemet, kötőhártya gyulladást kezelhetünk.
Bazsarózsa: a kerti bazsarózsa gyökerének főzete élénkítő hatású, görcsoldó, fejfájást is kezelnek vele. Virágát Japánban főzelékként fogyasztják. A pünkösdirózsa gyökerének hatóanyagai serkentik az immunrendszert, görcsoldó, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító. A fás bazsarózsa gyökérkérge keringésjavító, nyugtató, vérnyomáscsökkentő hatású.
Csarab: virágzó hajtásvégei vértisztító, összehúzó, nyugtató hatásúak. Hasmenés, alvászavarok esetén, teaként fogyasztható. Fertőtleníti az emésztőrendszert, a húgy-utakat. Külsőleg borogatásként köszvény, reuma tüneteket enyhítenek vele.
Csarab tea készítése: 1 liter vízzel forrázzunk le 50 g szárított növényt, majd szűrjük le. 3-4 részletben fogyasszuk el.
Borágó: a levélzet és a virágok főzetével köhögést, lázat, nem nedvező bőrkiütéseket kezeltek. Magolajának fogyasztása ajánlott ekcéma, ízületi gyulladás, magas vérnyomás esetén, levelei ásványi sókban gazdagok.
Fátyolvirág: a boglyas fátyolvirág nyákoldó, régen köptetőként alkalmazták, de belsőleg ma már nem használják. Szaponin tartalma révén tisztítószerek alapanyaga is volt.
Díszcsorba: gyökere izzasztó, főzetét toroköblítésre is használják. Gyökere és levelei rovarűzésre, dohány illatosítására is alkalmasak.
Csodatölcsér: gyökerének gyulladáscsökkentő, keringésjavító hatása van, valamint hashajtó és keringésjavító. Főzetével mandulagyulladást, bőrbetegséget, ödémát kezelnek.
Ibolya: az ibolyavirág nyugtató, hashajtó, levelét álmatlanság, köhögés, fájdalom esetén, a gyökerét hörghurut kezelésére használják. A friss, zúzott leveléből gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító pakolást készítenek, ami köszvény, reuma esetén segít. A levelekből vértisztító olajat nyernek ki.
Háromszínű árvácska: nyákoldó, vízhajtó, bőrtisztító gyulladás-gátló hatású. A friss növény enyhén mérgező, ezért csak szárított formában használható!
Salaktalanító árvácskatea: 1,5 g drogot egy csésze vízzel forrázunk le, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le, és fogyasztható is. Naponta háromszor ajánlatos fogyasztani máj és vesék jó működése érdekében.
Hamvas cipruska: vesetisztítására, féregűzésre, sárgaság ellen használták a középkorban.
Gardénia: gyökerének és termésének lázcsillapító, méregtelenítő hatást tulajdonítanak. A levél és a termés kivonata vérnyomáscsökkentő hatású. A virágokból készített illóolajat parfümkészítésnél használják.