A portói bor cseles csapdája
Portóban minden a bor körül forog. Itthon is sokat hallani az igazi portóiról, így izgalmas élménynek ígérkezett az egyik leghíresebb pincészet meglátogatása. De hogyan kerül a képbe II. Erzsébet királynő?
A bemutatott nagy múltú - 1820-ban alapított - Graham pincészet neve nemigen cseng „portugálosan”, hiszen megálmodói, a skót származású Graham testvérpár voltak. Egyébként pedig a Portóban lévő pincészetek jó része ma is brit kézben van.
Erre ékes bizonyíték, a II. Erzsébet tiszteletére kialakított kis Graham borszentély, melyben az 1952-es koronázás gyémántjubileumára készült borkülönlegesség is megcsodálható, csillagászati ára miatt persze csak virtuálisan.
A portói Portugáliában készül, mégis mára az angolok nemzeti italává is vált. Kíváncsiságtól vezérelve álltunk neki a kóstolásnak és egyben eljött a nagy meglepetés ideje is!
Villányi és szekszárdi száraz vörösborokon szocializálódott érzékszerveinknek óriási meghökkenésben volt része.
Nem a megszokott zamatot éreztük! Sokkal intenzívebb, édesebb, "alkoholosabb" ízben volt részünk.
VÁRUNK a Világszép.hu YouTube csatornán: IRATKOZZ FEL 🛎
Itt is minden a bor körül forgott:
De mi okozza ezt a jelentős különbséget?
A portói a likőrborok családjába tartozik, ugyanis a borhoz brandyt adnak, amelynek eredménye egy 20% alkoholtartalmú nedű.
De miért kellett a brandy a borhoz?
Századokkal ezelőtt azért volt szükség erre az újításra, mert a portugál hajósok sok időt töltöttek a tengeren.
Viszont sokszor előfordult, hogy a hajóutakra vitt bor megromlott, így egy hirtelen ötlettől vezérelve brandyvel emelték a bor alkoholtartalmát, így kerülve el a nemkívánatos beecetesedést.
Tudta, hogy háromféle portóit különböztetünk meg?
1 Porto Branco, amely fehér szőlőből készül.
2 Porto Ruby, amely kékszőlőből készül és maximum 5 évig érlelik.
3. Porto Tawny, amely szintén kékszőlőből készül, de több mint 5 évig érlelik.