7+1 érdekesség a maorik országáról
Új-Zéland olyan, mintha az istenek terepgyakorlatoztak volna egyet ezen a tájon, ugyanis ehol sincsenek ennyire változatos és teljesen különböző felszíni formák. Most még többet megtudhatsz e csodás földrajzi adottságokkal megáldott országról!
1. Ferdinand Hochstetter – német geológus - 130 évvel ezelőtt így jellemezte az országot: Új-Zéland nem más, mint az egész világ zsebkiadásban. Okkal mondhatta ezt, hiszen megtalálhatók itt a gejzírek, a vulkánok, a hófedte hegycsúcsok, a kristálytiszta tavak mellett a fjordok és a csodaszép zöld legelők egyaránt.
2. Új-Zéland formája az olasz csizmára emlékeztet, csak „Down Under”, azaz fejre állított formában.
3. Az ország 270.534 négyzetkilométerére csak 3, 6 millió lakos jut. Az új-zélandiakat gyakran ugratják azzal, hogy itt több a birka (kb. 50 millió), mint az ember.
4. A szigetet Abel Tasman fedezte fel. Ő a hollandiai Seeland tartományból származik és Új-Zéland innen kapta a nevét.
5. Új-Zéland fjordjaiban él a gyors röptű kivi, ami egyben a szigetország nemzeti madara is.
6. A neves felfedező Robert Scott Új-Zélandról, a déli szigetrész legnagyobb városából, Christchurch-ből indította tragikus kimenetelő Antarktisz-expedícióját.
7. Fővárosa - a 330.000 lakossal rendelkező - Wellington, de ennek ellenére a legnagyobb város címét Auckland birtokolja.
+1 A Polinéziából, a 9. században bevándorolt maorik birtokolták a szigetet, egészen a 18. századig, amikor is erős brit uralom következett. Ennek ellenére a maori nyelv a mai napig beszélt nyelv maradt Új-Zélandon. Sőt az angolt is gazdagítani tudta új, főleg az állat- és növényvilágot érintő szavakkal.
Fiatal maori harcos:
Az ezüstös pápaszemesmadár:
Várunk a Világszép.hu YouTube csatornán! Iratkozz fel ITT 🎥
Wellington látképe:
Világítótorony Castelpoint-ban:
Dunedin, Lanach kastély:
Auckland War Memorial Múzeum:
Milford Sound fjord dél-nyugat Új-Zélandon:
A Fiordland Nemzeti Parkban a Milford túraútvonal része ez a gyönyörű patakpart is:
A Mount Egmont a Taranaki síkságból magasodik ki:
Azok a bizonyos tipikus birkák: